Σάββατο, 07 Οκτώβριος 2017 21:23

Ήττα στις λεπτομέρειες για το Ρέθυμνο Cretan Kings

Γράφτηκε από

Παρά την τεράστια προσπάθεια το Ρέθυμνο Cretan Kings δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το «δεξί» στην Stoiximan.gr Basket League, γνωρίζοντας την ήττα με 64-63 από τον Κολοσσό H HOTELS στη Ρόδο.
Η ομάδα της Κρήτης παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο, με τους παίκτες να μπαίνουν αποφασισμένοι για τη νίκη. Μάλιστα κατάφεραν να περάσουν μπροστά μέχρι και με 9 πόντους (25-34 στο 17’). Στο 3ο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν παίρνοντας προβάδισμα με 55-49 στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου. Το φινάλε, όμως, έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις. Το Ρέθυμνο με «οδηγούς» τους Μούντι, Γιαννόπουλο και Ντάνιελς ανέτρεψε την κατάσταση (60-62 στο 36’), αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 64-62 στο τελευταίο λεπτό, με τον Μούντι να έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα τελευταία δευτερόλεπτα από τη γραμμή των ελεύθερων βολών. Όμως, ευστόχησε στη μία από τις 2, με τη νίκη να περνάει στα χέρια των «θαλασσί» (64-63) και ενώ ο Μένελτοκ αστόχησε εκ νέου σε τρίποντο στα 7”.
Κορυφαίοι για την ομάδα μας ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος (13 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και ο Στέφαν Μούντι (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), με τους Γκούντγουιν (9π.), Μέντλοκ (9π.) και Ντάνιελς να ακολυθούν (8π.).
ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Δυναμικά μπήκε στην αναμέτρηση το Ρέθυμνο Cretan Kings, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 6-12 (4’) χάρη στους Ντάνιελς, Γκούντγουιν, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να είναι απόλυτα εύστοχος (7π.) και να διατηρεί τη διαφορά στο +6 (11-17 στο 7’). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν (15-17), με το δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά την ομάδα μας με 19-20.
2ο Δεκάλεπτο
Οι Κώττας, Μέντλοκ και Ρόμπερτσον ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +7 (19-26 στο 12’). Έπειτα, οι δύο ομάδες αποδείχθηκαν άστοχες, με τον Ρόμπερτσον να σκοράρει εκ νέου για το 25-31. Οι παίκτες μας απέδιδαν εξαιρετικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση με τον Γκούντγουιν να ευστοχεί σε τρίποντο για τη μεγαλύτερη διαφορά (25-34). Όμως, ο Κολοσσός αντέδρασε και με σερί 7-1 διαμόρφωσε το 32-35 του ημιχρόνου.
3ο Δεκάλεπτο
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στην επανάληψη και με νέο σερί 5-0 πήρε το προβάδισμα με 37-35 (21’). Οι Μούντι και Χριστοδούλου επανέφεραν την τάξη (37-40 στο 32’), αλλά οι «θαλασσί» κατάφεραν να περάσουν εκ νέου μπροστά στο σκορ με 50-45 (37’). Τελικά ο Μούντι με λέι απ μείωσε σε 55-49, το οποίο ήταν και το σκορ της γ’ περιόδου.
4ο Δεκάλεπτο
Το ξεκίνημα της 4ης περιόδου περιελάμβανε τρίποντα εκατέρωθεν με τον Μούντι να σημειώνει 5 συνεχόμενους πόντους (επιμέρους 3-8), μειώνοντας στο 58-57 (32’). Οι δύο ομάδες παρέμειναν χωρίς σκορ για περίπου 3 λεπτά, με τον Γιαννόπουλο να «σπάει το ρόδι» και με εύστοχο τρίποντο να βάζει ξανά μπροστά την ομάδα μας με 58-60 (35’). Το ματς ήταν πλέον ντέρμπι (62-62 στο 38’), με τη νίκη να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Στα επόμενα 4 λεπτά δεν κατάφερε να σκοράρει καμία ομάδα, με τον Χάρις να πετυχαίνει κρίσιμο καλάθι (64-62) στα 41 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Η ομάδα μας εκδήλωσε επίθεση, με τον Μούντι να κερδίζει φάουλ και δύο βολές στα 35 δευτερόλεπτα. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ αστόχησε στη μία από τις δύο, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 64-63. Ο Κολοσσός αστόχησε στην τελευταία του επίθεση, με τον Μέντλοκ να κλέβει και να εκτελεί τρίποντο στα 6’’, με τη μπάλα να μη βρίσκει στόχο, με αποτέλεσμα την πρώτη ήττα της ομάδας μας με 64-63.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS 64-63
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 32-35, 55-49, 64-63
Κολοσσός H HOTELS (Άρης Λυκογιάννης): Γκρίφιν 15 (1), Χάρις 12 (2), Τζόουνς 10 (11 ριμπ.), Σχίζας 6, Πρόστραν 3 (1), Αγγελάκος 3 (1), Σταμάτης 5 (2/10 σουτ), Παπαδάκης, Ράιτ 10 (5 ριμπ.), Γεωργαλλής.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Βετούλας): Ντάνιελς 8 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Γκούντγουιν 9 (1), Χριστοδούλου 4, Μούντι 13 (2), Γιαννόπουλος 13 (4), Μέντλοκ 9 (2), Κώττας 3, Ρόμπερτσον 4, Ράιτ.