Σάββατο, 20 Ιανουάριος 2018 16:27

Γ´ Εθνική: Ήττα στις λεπτομέρειες για τον ΟΦΗ στην Λαμία,Δεν τα κατάφερε ο ΑΟΚ Χανίων

Γράφτηκε από

Την ήττα γνώρισε ο ΟΦΗ στη Λαμία χάνοντας από τον γηπεδούχο Έσπερο με 61-56. Στο ματς που άνοιγε την αυλαία της 13ης στροφής του πρωταθλήματος της τρίτης εθνικής νότου, οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη έφτασαν πολύ κοντά στο να πανηγυρίσουν το πρώτο διπλό για το 18', χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν στο τέλος το ροζ φύλλο, με τον Έσπερο να περνάει μπροστά στην... «στροφή».

Έχοντας το προβάδισμα για συνολικά 30 λεπτά (16-27 στο 15', 36-46 στο 27')η ομάδα του Βασίλη Ράλλη "σκόνταψε" στο τελευταία δεκάλεπτο.

Ένα φάουλ στο 39' που δεν δόθηκε στον Αγαπιάδη με τον Έσπερο να περνάει μπροστά (58-57) , σε συνδυασμό με το τρίποντο του Δαχρετζη λίγα δεύτερα πριν το τέλος και την αλλαγή του Πάλλη έχοντας συμπληρώσει 5 φάουλ, στέλνοντας τους γηπεδούχους στην «γραμμή της φιλανθρωπίας», χαρίζοντας τους από εκεί τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 30-36, 46-44, 61-56

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Μπερτσιμάς, Σέττος 20 (1), Πάππος, Ρουμελιώτης 10, Μαντζούκας, Φύκας 2, Παπαργυρόπουλος 4, Φούντας 1, Δαχρετζης 6 (1), Κατράνας 18 (3), Παπανικολάου.

ΟΦΗ(Ράλλης-Καρλάφτης):Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης 6(1),
Μαϊστρέλης , Τσερκιτζόγλου 1, Τσιλόγλου, Στραρακης, Καράλης 18(4), Καρλάφτης 2 , Αγαπιάδης 10 , Βασιλειάδης 3 , Χριστάκης, Πάλλης 14.

Aναμενόμενη ήττα για τον ΑΟΚ Χανιά

Ο ΑΟΚ Χανιά δεν τα κατάφερε στην έδρα του πολύ δυνατού Εσπερου Καλλιθέας, χάνοντας την Κυριακή το απόγευμα για την 13η αγωνιστική της Γ' Εθνικής με σκορ 68-52. Ουσιαστικά, στα εντός έδρας ματς, εκεί που πέφτει κιόλας το βάρος, θα κριθεί η υπόθεση παραμονή για τη χανιώτικη ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 43-21, 56-39, 68-52

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (ΓΡΑΨΑΣ): Αγγελόπουλος 6 (1), Καραγιαννίδης 7 (1), Χατζηκίδης 5 (1), Καρλάφτης 3, Χαρούνι 6 (1), Κατσούρης 13, Κρητικός, Βλασοπουλος 7, Κ.Χαρούνι 11, Κακαβούλας, Βάρσος 10 (1)

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (ΘΕΟΔΩΡΑΚΗΣ): Αράπης 3 (1), Κουτσαβδής, Αλεξίου, Υφαντόπουλος 11 (3), Σαράντης 14 (2), Μπαγάκης, Πούρος 2, Σκαμνάκης 6, Κολαρετάκης 2, Αδοντάκης 4, Τασιούδης 10, Παπαδάκης.