Κυριακή, 15 Οκτώβριος 2017 16:28

Με το δεξί ο ΟΦΗ στο πρωτάθλημα της Γ'Εθνικής

Γράφτηκε από

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην τρίτη Εθνική ο ΟΦΗ, κερδίζοντας με 85-76 τον Άρη Πετρούπολης στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Γ'Εθνικής. Οι παίκτες του Γιάννη Κόκκινου αν και μπήκαν "μουδιασμένοι" τα πρώτα 15' λεπτά κατάφεραν να κάνουν στροφή 180 μοιρών και να πάρουν τα ηνία στα χέρια τους με την διαφορά να κρατιέται σταθερά στους 10 πόντους.

ΟΦΗ - ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ 85-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 28-17, 29-15, 85-76
Διαιτητές: Καρακάσης-Γεράνιος
ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης 16 (2), Μαϊστρέλης, Τσερκιτζόγλου 12 (2), Καραλής 23 (2), Καρλαύτης 8 (2), Αγαπιάδης 16 (1), Βασιλειάδης 4, Βλαχάκης, Πάλλης 4.
ΑΡΗ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος, Κωνσταντακόπουλος): Μόκας 5, Βενιτουράκης 5 (1), Χανιάς-Πανταζής 2, Κουλούρης 9 (1), Λιακόπουλος 10 (1), Μακρυγιάννης, Μπούτρης 8, Γιατράκος 4, Παντελιάδης 17 (1), Θωμόπουλος, Μπελί 15, Χριστόπουλος.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

1' Ανοίγει το σκορ για τον ΟΦΗ ο Καρλάφτης με λέι απ, στην επαναφορά ο Πανταζής ισοφαρίζει σε 2-2.

2'Φάουλ Τσερκιζόγλου στον Παντελιάδη με τον δεύτερο να κάνει από την γραμμή βολών το 2-4.

3' Τρίποντο Καρλάφτη 5-4 για τον ΟΦΗ. Άμεση απάντηση από τον Μπέλη με καλάθι κάτω από την ρακέτα 5-6.

5' Με ακόμα ένα καλάθι από τον Παντελιάδη και μια συνεργασία Μπέλη-Παντελιάδη, ο Άρης περνάει με +5 (5-10).

6' Με τον μπέλη να πετυχαίνει 2 συνεχόμενα καλάθια και τον Καρλάφτη στην επαναφορά να σκοράρει το 2ο συνεχόμενο τρίποντο του για τον ΟΦΗ , 8-14 στο κλειστό του ΒΑΚ.

7' Με δύο καλάθια από τον Καραλή και 2/2 βολές από τον Αγαπιάδη 14-19, για την Πετρούπολη ο Λιακόπουλος κάνει το 14-22.

8 Ένα φάουλ του Μόκκα στέλνει τον Αγαπιάδη ξανά στην βολές, εκείνος με 2/2 εύστοχα σουτ κάνει το 16-22.

10' Ένα καλάθι από τον Τσερκιτζόγλου, και με 1/2 βολές από τον Μπούτρη έπειτα από φάουλ Μητρόπαπα, το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 18-23 για τη Πετρούπολη.

11' Δυνατά μπαίνει ο Άρης στο 2ο δεκάλεπτο με ένα 4-0 , 18-27. Εκεί ο Βασιλειάδης βάζει φρένο στην Πετρούπολη πετυχαίνοντας καλάθι κάτω από την ρακέτα 20-27 και Τσερκιτζόγλου να κάνει το 22-27.

14' Γκολ-φάουλ από τον Μπούτρη διαμορφώνει το 22-29. Ένα φάουλ του Γιατριάκου στέλνουν τον Κριθινάκη στην γραμμή βολών, εκείνος κάνει το 24-29 για τον ΟΦΗ.

15' Με ένα φοβερό κλέψιμο από τον Τσερκιτζόγλου και ένα καλάθι και φάουλ Αγαπιάδη 27-31.

16' Με ένα καλάθι από τον Πάλλη και ένα από τον Καραλή ο ΟΦΗ μειώνει 29-33.

17' Καλάθι Λιακ'οοπουλου 33-38, άμεση απάντηση Καραλή 35-38.

18' Κλέψιμο και καλάθι από τον Κριθινάκη 37-38.

19' Με άψογη συνεργασία Τσερκιτζόγλου-Κριθινάκη και καλάθι Κριθινάκη 40-38, περνάει μπροστά ο ΟΦΗ.

1'13 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου κλέψιμο και κάρφωμα από τον Βασιλιάδη 42-38 κάνοντας ένα απίστευτο σερ΄7-0 ο ΟΦΗ κρατάει το προβάδισμα.

37'00 Πριν το τέλος 44-40 με Καλάθι Καραλή για τον ΟΦΗ ΚΑΙ 2/2 βολές για την Πετρούπολη 44-40.

20' Με ένα καλάθι από τον Γιάννη Καραλή κλείνει το πρώτο μέρος του ματς με τον ΟΦΗ να είναι μπροστά 46-40.

24' 55-48 με τους γηπεδούχους να κρατάνε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.

25' Με ένα τρίποντο από τον Αγαπιάδη, ο ΟΦΗ περνάει μπροστά με +10 (58-40).

27' Με ένα σερί 7-0 από τους Καραλή,Κριθινάκη και Αγαπιάδη ο ΟΦΗ κάνει το 65-62.

30' Το τρίτο δεκάλεπτο κλείνει 67-55 για τους γηπεδούχους.

32' Καλάθι Κριθινάκη 70-55.

34' Άψογη συνεργασία Αγαπιάδη-Βασιλειάδη-Κριθινάκη με τον τελευταίο να πετυχαίνει ακόμα ένα τρίποντο κάνοντας το 73-61.

35' Μειώνει ο Παντελιάδης με τρίποντο για τον Άρη, 73-66.

37' Τρίποντο Μόκκα για τον Άρη και ένα τρίποντο από τον Τσερκιτζόγλου για τον ΟΦΗ 78-71.

38' Με ακόμα ένα τρίποντο γισ τον ΟΦΗ, 83-73.

40' ΤΕΛΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΟΦΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗ ΝΙΚΗ ΜΕ 85-76 ΕΠΙ ΤΟΥ ΑΡΗ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ.