Κυριακή, 21 Μάιος 2017 11:33

Γ' Εθνική: Με νίκη αποχαιρέτησε ο ΟΦΗ την σεζόν

Γράφτηκε από

Σε ένα δυνατό ματς που έγινε το πρωί της Κυριακής (21/5) στο κλειστό του ΒΑΚ, ο ΟΦΗ κέρδισε την ομάδα του Ιπποκράτη με 77-73, κλείνοντας έτσι την σεζόν με ροζ φύλλο.

Το παιχνίδι τα είχε όλα παρότι και οι δύο ομάδες έχουν ολοκληρώσει και εκπληρώσει τους στόχους τους. Στο τέλος μίλησε η έδρα με τον ΟΦΗ να κερδίζει με 4ης πόντους διαφορά και τον Ανδρέα Ξενάκη να αποτελεί το  πρώτο σκόρερ του ΟΦΗ με 22 πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί ότί οι κρητικοί τίμησαν τον αρχηγό του ΟΦΗ που έδωσε το τελευταίο του ματς, καθώς αποφάσισε να κρεμάσει τα παπούτσια του (δείτε εδώ).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 37-36, 62-55,77-73

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

2' Δυναμικά μπήκε ο ΟΦΗ με στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (12-4) με εύστοχα καλάθια από τους Αγαπιάδη , Ξενάκη και Πρωτογεράκη.

3' Στο +11 η διαφορά στο ΒΑΚ για τους γηπεδούχους με τον αρχηγό της ομάδας των κρητικών να ευστοχεί σε τρίποντο.

5' Μειώνει ο Χαρίσης για την Κω (15-8). Άμεση απάντηση από τον ΟΦΗ με τρίποντο Μαιστρέλη 18-10.

7' Ξανά σε μονοψήφιο η διαφορά στο σκορ με τον Ασιμακόπουλο να πετυχαίνει 2/2 βολές για την Κω, 18-14.

8' Με τους Χαρίση και Χρύση οι φιλοξενούμενοι καταφέρνουν να ισοφαρίσουν το ματς κάνοντας το 18-18.

10' Με διαφορά τριών πόντων τελειώνει η πρώτη περίοδος του ματς στο ΒΑΚ (23-20).

11' Με ένα επι μέρος σερί 8-0 από τον ΟΦΗ με απ΄τους Μουλά,Αγαπιάδη και Καρλάφτη, ο ΟΦΗ περασε ξανά μπροστά (31-20).

15' Σταθερά μπροστά ο ΟΦΗ με 2 συνεχόμενα καλάθια από τον Μητρόπαπα για τους κρητικούς 35-29.

19' Μειώνει ο Ιπποκρατς και περνάει μπροστά 35-36, λιγα δεύτερα πριν την εκπνοή του 2ου δεκαλέπτου ο Μητρόπαπας δίνει ξανά το προβάδισμα στο "καλάθι" για τους κρητικούς (37-36), κλείνοντας έτσι και το 2ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

22' Ένα τρίποντο από τον Ξενάκη και καλάθι Ασημακόπουλου  42-43 το σκορ στο ματς.

26'  54-52, ξανά μπροστά ο ΟΦΗ με Μπουμπάρη να πετυχαίνει καλαθι κπάτω από την ρακέτα  και τον Ανδρέα Ξενάκη να δίνει ρεσιτάλ τριπόντων στο ΒΑΚ.

28' Με άψογη συνεργασία από τους Μητρόπαπα και Κριθινάκη 62-53 το σκορ στο ΒΑΚ.

30' Τέλος τρίτης περιόδου στο ΒΑΚ με το σκορ να ειναι 62-55 για τους κρητικούς.

32' Με ακόμα ένα τρίποντο από τον Ανδρέα Ξενάκη, στο +10 ο ΟΦΗ (65-55).

34' Στην αντεπίθεση η Κω, με τους Ασημακόπουλο και Χρύση να μειώνουν 68-62.

35' Τρίποντο Κυρίτση για τον ΟΦΗ (71-62), φάουλ Κυρίτση πάνω στον Χρύση και εκείνος με 2/2 βολές κάνει το 71-64.

40'  ΤΕΛΟΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΟΦΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ ΡΟΖ ΦΎΛΛΟ ΚΛΕΙΝΩΝΤΑΣ ΜΕ ΝΊΚΗ ΤΗ ΣΕΖΟΝ

Διαιτητές: Τσάτσης, Σιδέρης.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 37-36 (ημίχ.), 62-55, 77-73

ΟΦΗ (Γ. Κόκκινος): Μητρόπαπας 4, Κριθινάκης 3 (1), Μαϊστρέλης 6 (2), Ξενάκης 22 (4), Μπουμπάρης 2, Καρλάφτης 4, Αγαπιάδης 19 (1), Πρωτογεράκης 4, Καλλέργης, Βλαχάκης, Κυρίτσης 9 (3), Μουλάς 4.

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Μ. Καπλανίδης): Κουκουράβας 11 (3), Τρυπάς 6, Παπαδημητρίου 2, Ασημακόπουλος 23, Χαρίσης 17 (1), Χρύσης 14, Κατσούβας.