Κυριακή, 29 Οκτώβριος 2017 15:56

Γ' Εθνική:Έκανε το 3Χ3 ο ΟΦΗ, Ήττα στην παράταση για τον ΑΟΚ Χανιά

Γράφτηκε από

Το 3χ3 έκανε ο ΟΦΗ κερδίζοντας μέσα στο ΒΑΚ τη Νίκη Αμαρουσίου με , στο πλαίσιο της 3ής αγωνιστικής του 2ου ομίλου νότου. Οι παίκτες του Γιάννη Κόκκινου χωρίς να νιώσουν την "απειλή" των φιλοξενουμένων με την διαφορά να είναι στο +9 από την πρώτη κιόλας περίοδο (13-4 στο 5') και αποχώρησαν για τα αποδυτήρια στο +16 (44-28). Με την ίδια συνταγή οι γηπεδούχοι μπήκαν και στο δεύτερο μέρος του ματς με τον Πρόδρομο Τσερκιτζόγλου να πετυχαίνει καλάθι στην εκπνοή, 59-41,της τρίτη περίοδο και να φεύγει από το παρκέ επιστρέφοντας με... επίδεσμο στο κεφάλι, έπειτα από κουτουλιά που δέχθηκε κατά την διάρκεια της φάσης με αντίπαλο παίκτης της Νίκης. Με το ίδιο σκηνικό ο ΟΦΗ συνέχισε στην τελευταία περίοδο , κρατώντας ολοκληρωτικά το ματς στα χέρια του με την διαφορά να ξεφεύγει και με +20 (64-44 στο 34' ) και να κάνει το 3 στα 3 με +25 στο τέλος γράφοντας το τελικό 73-48.

ΟΦΗ- Νίκη Αμαρουσίου

Τα δεκάλεπτα:26-13, 44-28,59-41,73-48

ΟΦΗ (Κόκκινος): Μητρόπαπας 2, Κριθινάκης 5(1), Μαϊστρέλης 9(3), Τσερκιτζόγλου 7(1), Καραλής 21, Καρλάφτης 5(1), Αγαπιάδης 27(1),Σταράκης, Βασιλειάδης 9(1), Βλαχάκης, Πάλλης  4.

Νίκη Αμαρουσίου (Τσακίρης): Σιδέρης, Δανάς 9, Μιχαλάκης 5, Σταμάτης 2, Κοντογιάννης 11(1), Κυπριτζόγλου 10, Αρναουτάκης 4, Πολυμενάκος 1, Κουκάκης 2, Ευαγγελούλης, Κανύχης, Ντέντας 4.

Ήττα στην παράταση για τα Χανιά

ΑΟΚ ΣΧΗΜ 2

Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ, ο ΑΟΚ Χανιά έχασε ένα δικό του παιχνίδι απέναντι στον Ερμή Σχηματαρίου στην παράταση με 82-78 στην παράταση (71-71 η κανονική διάρκεια).

Ο ΑΟΚ Χανιά πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας (3η αγωνιστική), ωστόσο ηττήθηκε από μία εξαιρετική ομάδα, όπως ο Ερμής Σχηματαρίου, στις λεπτομέρειες.

Λίγο πριν το τέλος του αγώνα, ο ΑΟΚ Χανιά ήταν μπροστά με 71-69, αλλά ο Πανταζής ισοφάρισε σε 71-71 (ο οποίος στη συνέχεια έχασε τη βολή). Το ματς πήγε στην παράταση, όπου οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και πήραν τη νίκη με 82-78.

Πλέον, ο ΑΟΚ Χανιά μετρά 3 ήττες στις 3 πρώτες αγωνιστικές, ωστόσο οι δύο εμφανίσεις εντός έδρας δίνουν ελπίδες για πολύ καλύτερη συνέχεια.

10ΛΕΠΤΑ: 20-20, 35-33 (ΗΜΙΧΡ.), 54-57, 71-71 (Κ.Δ.), 78-82 (ΠΑΡΑΤΑΣΗ)

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Δ.ΡΟΔΑΣ): Σταθόπουλος, Κουτσαβδής, Αλεξίου 13 (3), Υφαντόπουλος, Σαράντης 13 (3), Μπαγάκης 14 (4), Πούρος 3, Σκαμνάκης 6, Κολαρετάκης, Αδοντάκης 6, Τασιούδης 19 (2), Κοντογιάννης 4.

ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Γ.ΤΣΑΟΥΣΗΣ): Ζήμπρας, Πανταζής 8 (1), Θωμάς 17 (3), Γκρινιάρης 2, Κολοβός 14 (4), Κώνστας 4, Φλώτσιος 4, Σπηλιόπουλος, 4 (1), Αγγελάτος 4, Τσιριμώκος 3 (1), Γυφτονικόλος 11, Μαρμαρινός 5.

ΑΟΚ Χανιά-Ερμής Σχηματαρίου 78-82 (71-71 κ.α.)
ΒΑΟΛ Χίου-Έσπερος Λαμίας 79-77 (67-67 κ.α.)
Πεντέλη-Άρης Πετρούπολης 88-70
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-ΑΕΕ Παναγίτσας 79-62
ΟΦΗ-Νίκη Αμαρουσίου 73-48