Κυριακή, 09 Απρίλιος 2017 20:33

Νίκη και προβάδισμα για ΑΟΚΧ

Γράφτηκε από

Το προβάδισμα με 2-1 πήρε ο ΑΟΚΧ επί του Κύδυνα, επικρατώντας με 67-55 στο πρώτο παιχνίδι των τελικών του πρωταθλήματος Ανδρών της ΕΚΑΣΚ. Έτσι η νεοσύστατη ομάδα των Χανίων υπολείπεται μια νίκη για την κατάκτηση του τίτλου.

Όσον αφορά την αναμέτρηση ΑΟΚΧ, κατάφερε από την πρώτη στιγμή να βγει μπροστά μιας και στο πέμπτο λεπτό το σκορ ήταν 6-4, για να κλείσει 16-8 το πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια οι τυπικά φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα για να φέρουν το ματς στα ίσια 18-17′ στο 14′, όμως με ένα ξέσπασμα από τους παίκτες του Ροδά η ψαλίδα άνοιξε ξανά 23-17. Το ημίχρονο έληξε με 31-23. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παικτών του Κύδωνα, οι παίκτες του ΑΟΚ παίζοντας ποιοτικό κατά διαστήματα, μπάσκετ, έφτασε τη διαφορά σε διψήφια νούμερα, μέχρι και το τέλος του αγώνα. Μεγαλύτερη διαφορά το 53-40 στο 34′, ενώ το τελικό 67-55 αποτέλεσε μια πειστική νίκη των παικτών του Δημήτρη Ροδά.

Ο ΑΟΚ βρίσκεται μια ανάσα από την άνοδο στη Γ' Εθνική, στην παρθενική του παρουσία στα "μπασκετικά δρώμενα".

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ - ΑΟ ΚΥΔΩΝ 67-55
Διαιτητές: Κώτσου - Καρανικόλα Αλ.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-8, 31-23, 53-40, 67-55
ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ (Ροδάς): Παπαδάκης 1, Ερηνάκης, Βρεττός, Αλμπάνης, Σαράντης 25(2), Βουρβαχάκης, Πούρος 13, Μουντάκης, Σκαμνάκης 15 (2), Αδοντάκης 6, Δελιδήμος 3 (1), Γκιούλης 4.
ΚΥΔΩΝ ΧΑΝΙΩΝ (Καρκανάκης): Χριστοφορίδης 6, Λυρώνης 13 (1), Καπετανάκης,Ζανιδάκης 13 (1), Μαρινάκης 6, Κασίμης 6, Κατσουλάκης 6 (2), Κατσίμπας, Νομικός, Πεντάρης, Πρωτογεράκης 3 (1), Κουτσαντωνάκης 2.