Δευτέρα, 01 Μάιος 2017 12:09

Στην «έκτη» θέση ο Εργοτέλης

Γράφτηκε από

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι αλλά παίρνοντας διαφορά ασφαλείας μετά το 35', ο Ολυμπιακός επικράτησε στον πρώτο αγώνα της τελευταίας μέρας του Πανελληνίου εφήβων με 67-47 του Εργοτέλη.

Ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα. Ο Εργοτέλης μείωσε σε 8-7, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν άμεσα ένα σερί 6-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 18-14. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 30-22 στο 15΄, όμως οι Κρητικοί έμειναν κοντά στο σκορ μειώνοντας σε 34-33 στο τέλος της δεύτερης περιόδου. Το «ντέρμπι» με τον Ολυμπιακό να προηγείται με μικρή διαφορά, κράτησε μέχρι το 35ο λεπτό όταν οι Πειραιώτες πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (57-46), «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ 67-47
Δεκάλεπτα: 18-14, 34-33, 49-43, 67-47
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος – Σπυρόπουλος.
Ολυμπιακός (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 4, Μπαλλής 7 (1), Μερισιώτης 4, Στριγγάς 2, Παπαγεωργίου, Τζαϊδάς 12, Φιλά 16, Αρσενόπουλος 13 (2), Γερόνικος, Κατσίμπας 3, Κιουρτσίδης, Τσουμάνης 6.
Εργοτέλης (Τζάνης): Γαλανάκης, Ξενάκης, Καραταράκης, Λαγουδάκης, Τερζάκης 3 (1), Βασιλείου 5 (1), Χασάπης 19 (3), Μανιάδης 9 (1), Πετροσιάν 5, Κεφαλογιάννης 6 (2), Μέτα, Αναστασάκης 2.

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Πανελλήνιο Εφήβων: Εργοτέλης-Προμηθέας Πάτρας 62-88