Κυριακή, 11 Φεβρουάριος 2018 10:56

Στις νίκες επέστρεψε το Ηράκλειο επί του ΕΦΑΟΖ

Γράφτηκε από 

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε το Ηράκλειο επικρατώντας του ΕΦΑΟΖ με 69-60. Οι παίκτες του Μακράκη εκτός από τη νίκη κατάφεραν να πάρουν και τη διαφορά (το παιχνίδι στου Ζωγράφου έκλεισε στο 86-83) που σε περίπτωση ισοβαθμίας θα τους φέρει πάνω από το σύνολο του Τάκη Ζήβα.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν τα... ηνία στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι… ξεκινώντας από την άμυνα κατάφεραν να «ξεμπλοκάρουν» και μπροστά και με επιμέρους σερί 12-4 βρέθηκαν να προηγείται με 51-42. Έκτοτε οι «μπλε» κρατούσαν τον έλεγχο, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο +10 (57-47) για τους γηπεδούχους. 

Με πέντε πόντους του Παπαρέγκα και ένα καλάθι του Σαμοθράκη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 57-54 στην τελευταία… στροφή του ματς, όμως οι παίκτες του Γιώργου Μακράκη επανήλθαν και συγκεντρωμένοι στο έργο τους κατάφεραν να ανοίξουν τη «ψαλίδα» στους 10 πόντους (67-57) και εν τέλει να πανηγυρίσουν με 69-60.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΕΦΑΟΖ 69-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 39-38, 57-47, 69-60
Διαιτητές: Καρακάσης-Τσιμπούρης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Κίτσος, Σταμπουλής 3 (1), Μποχωρίδης 18 (1), Λάκκας 10, Πετράκης, Λιανός 11, Πρωτογεράκης 4, Καλατζής, Χάλαρης 11 (1), Παπαδάκης 12 (2).
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαφλωράτος 1, Εμμανουηλίδης 1, Γκαβασιάδης 13, Κοψιάς 3 (1), Γρατσιάτος 5, Σαμοθράκης 5, Καστανιώτης 4, Σαρλής 6, Τσιτσιγιάννης 5, Παπαρέγκας 16 (2).

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:

Ιπποκράτης Κω – Ικαρος Ν. Σμύρνης 65-52
Ν. Κηφισιά – Ιωνικός Νικαίας 74-79
Πανερυθραϊκός – Δάφνη Δαφνίου 82-77
Πρωτέας Βούλας – Τρίτων 62-74
ΚΑΟΚ – Κορωπί 83-71
Παγκράτι – Διαγόρας Δρυοπιδέων 69-70
Ηράκλειο – ΕΦΑΟΖ 69-60
ΓΣ Μάνδρας Νικηφόρος– Πανελευσινιακός 80-70

Τα φύλλα αγώνα:

ΠΑΓΚΡΑΤΙ–ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ 69-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 34-41, 48-56, 69-70
Διαιτητές: Πλιάκας-Γρίβα
ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Κουστένης): Κούτρας 4, Καυκής 13 (1), Γεωργοπαπαδάκος 8, Τζατζάς 14 (4), Λυτόπουλος 3, Φάσουρας, Ξιούρας 3 (1), Μπένος 22, Γερονίκος 2.
ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΔΡΥΟΠΙΔΕΩΝ (Σαμόλης): Κουκάς 25 (7), Λυκογιάννης 3 (1), Καραλής 5 (1), Κωνσταντώνης 3 (1), Πέττας 13 (2), Μαυροειδάκος 2, Καρασταμάτης 6 (2), Παπαδολιάς 2, Κατιάκος 11 (1).

ΑΕΝΚ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 74-79
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 36-36, 52-57, 74-79
Διαιτητές: Μαγκουνής-Φραγκούλη
ΑΕΝΚ (Λιόγας): Καμαριανός 6, Μοσχοβίτης 16 (1), Κεφαλάς 10 (2), Μαρίνος 9 (2), Ντουζίδης 7 (1), Χαϊκάλης, Χατζηνικόλας 3, Ψαρόπουλος 23 (1), Πρέκας.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γούναρης): Βασιλόπουλος Θ., Κουντουράς 6 (1), Καράμπουλας 20 (1), Βουγιούκας 6, Πετροδημόπουλος 9, Μπατής 7 (2), Βασιλόπουλος Φ. 11 (1), Κανονίδης 20 (1).

ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ–ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ 65-52
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-14, 42-33, 51-44, 65-52
Διαιτητές: Ντάνος-Χουγιαζός
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κουλουριώτης): Τρύπας 9 (3), Ονάσογλου 25 (4), Σκούφης 2, Ασημακόπουλος 2, Λεκάκης 4, Χαρίσης 4, Τσακαλέρης 15 (1), Επιφάνης 1, Καταβαίνης 3 (1).
ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Καρακώστας): Γοργόνης 10, Μελισσουργός, Βελιζιώτης 2, Γραμματικός 6, Σπυρόπουλος 2, Βούζας 11 (1), Δορκοφίκης 14 (1), Μιχαλόπουλος, Δαρμογιάννης, Ζούκας 7, Ανέστης.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ–ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 82-77
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 41-36, 59-57, 82-77
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Ραχιώτης
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλλιος 10, Στεργίου 2, Καλλιανιώτης 8 (2), Τσακίρης 9 (1), Σκάνδαλος 8, Γιαουρτόγλου 22 (5/8τρ., 7ασ.), Αντωνίου, Μακρόπουλος 14, Σταθόπουλος 9 (9ρ.), Λέπουρης, Καλούδας, Κωνσταντινόπουλος.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Σορώτος): Γεωργούτσος 11, Κοροβέσης, Κουφόπουλος 2, Χρυσός 2, Σοφρωνάς 5, Γκίνης 18 (2), Λαμπρόπουλος, Γκιουζέλης 15 (8ρ.), Τσιάκος 8, Τσελεμπής 6 (1), Καπώνης 10 (1), Θεοδοσίου.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΕΦΑΟΖ 69-60
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 39-38, 57-47, 69-60
Διαιτητές: Καρακάσης-Τσιμπούρης
ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Μακράκης): Κίτσος, Σταμπουλής 3 (1), Μποχωρίδης 18 (1), Λάκκας 10, Πετράκης, Λιανός 11, Πρωτογεράκης 4, Καλατζής, Χάλαρης 11 (1), Παπαδάκης 12 (2).
ΕΦΑΟΖ (Ζήβας): Παπαφλωράτος 1, Εμμανουηλίδης 2, Γκαβασιάδης 13, Κοψιάς 3 (1), Γρατσιάτος 5, Σαμοθράκης 5, Καστανιώτης 4, Σαρλής 6, Τσιτσιγιάννης 5, Παπαρέγκας 16 (2).

ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ/ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ–ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 80-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-19, 43-38, 57-54, 80-70
Διαιτητές: Τσολάκος-Κονταράτος
ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΣ/ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ (Μπεκές): Γεωργοπαδάκος 14 (1), Ψυλέας 18 (3), Καραμπάτσος 16 (4), Παπαπέτρος 2, Τζιβελέκας 9 (1), Γκαϊτάσοβ 16 (2), Βαφειάς 2, Κούσουλας 3 (1).
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Τσαουσίδης): Αβραμίδης 15, Νικολακόπουλος 19 (2), Κελαϊδής 9 (1), Ηλιάδης 1, Ζούμπος 11 (1), Τζιάλας 6, Στέφος, Δούκας 2, Μαντζιώρης 7 (1).

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ–ΚΟΡΩΠΙ 83-71
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 45-37, 70-55, 83-71
Διαιτητές : Κώτσου-Χατζημάρκος
ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Νικητόπουλος): Πράτης, Σακελλαράκης 13, Μακρής 21 (3), Κατσαμάκης 8 (2), Κεφαλάς 8 (1), Δανιήλ 2, Γεωργούλης 10 (1), Αντωνόπουλος 10, Σκορδάς, Γιανναλέτσος 11.
ΚΟΡΩΠΙ (Ρουμελιώτης): Δενδρινός 16 (3), Γκοντόπουλος 9 (1), Σερέτης 3, Αγόρης 6, Σιμιτζής 2, Σπανός 15 (2), Γκίνης 3 (1), Μαλτέσιος 2, Πετς 15 (1).

Η βαθμολογία

Ομάδα Β. Ν. Η. Επίθεση Άμυνα
1. Ιωνικός Νίκαιας 33 16 1 1513 1231
2. Ιπποκράτης Κω (1-0) 29 12 5 1289 1188
3. Διαγόρας Δρυοπιδέων (0-1) 29 12 5 1340 1253
4. Τρίτωνας (1-0) 28 11 6 1286 1260
5. Πανερυθραϊκός (1-0) 28 11 6 1280 1256
6. Ηράκλειο (1-0) 26 9 8 1286 1281
7. Μάνδρα/Νικηφόρος (0-1) 26 9 8 1377 1352
8. Πρωτέας Βούλας (1-0) 25 8 9 1167 1215
9. ΚΑΟ Κορίνθου (0-1) 25 8 9 1249 1265
10. ΕΦΑΟΖ 24 7 10 1281 1305
11. Παγκράτι (3-1) 23 6 11 1214 1287
12. ΑΕΝΚ (2-2) 23 6 11 1281 1352
13. Κορωπί (2-2) 23 6 11 1270 1348
14. Πανελευσινιακός (1-3) 23 6 11 1221 1269
15. Δάφνη Δαφνίου 22 5 12 1280 1346
16. Ικαρος Νέας Σμύρνης 21 4 13 1116 1242
Η επόμενη αγωνιστική (18η,17/2):

Ιωνικός Νίκαιας-Ιπποκράτης Κω
Δάφνη Δαφνίου-N. Κηφισιά
Τρίτωνας-Πανερυθραϊκός
Κορωπί-Πρωτέας Βούλας
Διαγόρας Δρυοπιδέων-ΚΑΟΚ
ΕΦΑΟΖ-Παγκράτι
Μάνδρα/Νικηφόρος-Ηράκλειο
Ιωνικός Ν. Σμύρνης-Πανελευσινιακός