Κυριακή, 22 Οκτώβριος 2017 11:00

Κράτησε το αήττητο της έδρας του το Ηράκλειο

Γράφτηκε από τον

Νίκη στο.. παραπέντε κατάφερε να πάρει το Ηράκλειο κερδίζοντας με 77-76 τον Μανδραικό στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, κάτι που δεν πτόησε τους φιλοξενούμενους να πιέσουν για ανατροπή. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ (Γεωργοπαπαδάκος, Ψυλέας) κατάφεραν να φέρουν τη διαφορά στον πόντο. Το Ηράκλειο, με το Μποχωρίδη έχασε τις δύο βολές στο 2,2'' στην επιστροφή όμως έπαιξαν καλή άμυνα, ο Καραμπάτσος έχασε το τελευταίο σουτ και έτσι οι παίκτες του Μακράκη πανηγύρισαν με 77-76.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ 77-76
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19,38-33,58-49,77-76
ΗΡΑΚΛΕΙΟ(Μακράκης):Σταμπουλής 4, Μποχωρίδης 21 (2), Λάκκας 12, Πετράκης 2, Λιανός 22 (3), Πρωτογεράκης 2, Καλατζής, Χάλαρης 11, Παπαδάκης 3, Μαραγκουδάκης.
ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ(Μπεκές):Τζιβελέκας 11, Κούσουλας 5 (1), Καραμπάτσος 10 (2), Γκαϊντάσοβ 9, Ντότσι, Γεωργοπαπαδάκος 15 (4), Μουστόπουλος 5, Βαφίας 6, Παπαπέτρος, Ψυλέας 15.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

1'3-0 Με γκολ-φάουλ του Λιανού για τους γηπεδούχους.

2' Καλάθι Χάλαρη γα το Ηράκλειο 5-0.

3' Ανοίγει το σκορ για την Μάνδρα ο Ψηλέας 5-2, άμεση απάντηση και άψογη συνεργασία Σταμπουλή-Χάλαρη 7-2.

4' Από την γραμμή βολών ο Λιανός άνει το 9-2.

6'  Με  ένα τρίποντο από το Νίκο Μποχωρίδη και ένα από τον Στέλιο Χάλαρη 15-10 , για το Ηράκλειο.

9' 18-17 Με τους Καραμπάτσο και Ψυλέα να κάνουν το 19-19.

10' Στην εκπνοή του δεκαλέπτου με καλάθι για το Ηράκλειο ο Λάκκας κάνει το 21-19.

13' 25-25 Με  τις δύο ομάδες να είναι χέρι-χέρι στα Αοράκια.

18' 30-28' Με τρίποντο Παπαδάκη.

19' Με ένα τρίποντο από τον αρχηγό του Ηρακλείου οι γηπεδούχοι κάνουν το +5 (26-31).

20' 38-33 το σκορ ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να αποχωρούν για τα αποδυτήρια έχοντας το +5.

22' Mε ένα σερι 5-0 (46-35) με αποκορύφωμα το τρίποντο του Μποχωρίδη, το Ηράκλειο κάνει το 46-35.

23' Με ένα καλάθι κάτω από την ρακέτα ο Λιανός κάνει το 48-35.

25' Τρίπονο Γιάννη Λιανού 51-39.

26' Με 2/2 βολές Πετράκη 53-41, στην επαναφορά, επιθετικό ριμπάουτ του Σταμπουλή και καλάθι 55-41.

30' Τέλος τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ να εναι 58-49 γιια το Ηράκλειο.

31' Καλάθι Λάκκα, 60-49. με ενα γκολ φαουλ για την Μάνδρα, οι φιλοξενούμενοι μειώνουν σε 60-52.

32' Καλάθι Τζιβελέκα ,60-54 , μειώνουν στους 6 οι φιλοξενούμενοι.

33' Μεγαλώνει την διαφορά το Ηράκλειο, με τους Λάκκα και Λιανό να κάνουν το 65-56.

38' Mε 2/2 από τον Λάκκα το Ηράκλειο κάνει το 73-64.

Με 2/2 βολές απο τον Μποχωρίδη και ένα καλάθι κάτω από την ρακέτα απο τον Λιανό, 76-73.

ΤΕΛΟΣ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΝΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΜΕ 77-76 ΤΗΝ ΜΑΝΔΡΑ ΣΤΑ ΑΟΡΑΚΙΑ.