Σάββατο, 13 Μάιος 2017 17:05

Play out: Έχασε το τρένο της παραμονής το Ηράκλειο

Γράφτηκε από

Έχασε το "τρένο" της παραμονής στην Α2 Εθνική κατηγορία το Ηράκλειο, χάνοντας με 66-75 από τον Αρκαδικό στα Δύο Αοράκια. Έτσι η Τρίπολη συμπλήρωσε τις τρεις νίκες επί των κρητικών και σφράγισαν την παραμονή τους .

Μπαίνοντας αρκετά "μουδιασμένοι" στο παρκέ οι γηπεδούχοι αφήνοντας την διαφορά να φτάνει στο διψήφιο (-16), το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους παίκτες του Γιάννη Βισκαδουράκη να είναι πίσω 11 πόντους (17-28).
Στην δεύτερη περίοδο οι κρητικοί μείωσαν στους 8 (25-33) αλλά δεν ήταν αρκετό σε συνδυασμό με την εικόνα που παρουσίαζαν τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πήραν το πλήρη έλεγχο στο ματς, με την διαφορά να εξακολουθεί να είναι σε διψήφιο, χαρίζοντας έτσι τη νίκη-παραμονής στον Αρκαδικό.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Λόρτος

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 31-41, 44-57, 66-75.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Γ. Βισκαδουράκης): Λόλας 10, Παπαδάκης 7, Τσερκιτσόγλου 7 (1), Πετράκης 9 (1), Κουπίδης 15 (3), Λιανός 4, Λάτοβιτς 6 (1), Πάλλης 8.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γ. Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 2, Πίνης, Τσακαλέρης 3(1), Κουρεπής 12, Σπυριδάκης 2, Προδρόμου 12 (1), Ρεντίκας 16, Γαρμπής 8 (2), Ναούμης 4 (1), Τζουγκαράκης 16.