Κυριακή, 29 Οκτώβριος 2017 22:38

Τα αποτελέσματα της Α2 (4η αγωνιστική)

Γράφτηκε από

Λαχτάρησε αλλά τελικά τα κατάφερε το Περιστέρι το οποίο κατάφερε να πάρει το «διπλό» επί του Εθνικού με 73-71 χάρη στο κάρφωμα του Σκορδίλη. Στην τελευταία επίθεση ο Περσίδης προσπάθησε να πάρει τη νίκη αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε το στόχο.

Με τον Ματαλών να κάνει… πάρτι και τον Αλεξ Ακερ να ευστοχεί σε κρίσιμες βολές ο Απόλλωνας ανάγκασε τον Ηρακλή στην πρώτη του ήττα με 73-68. Το ματς ήταν ντέρμπι με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές, έως ότου ένα μικρό ξέσπασμα στις αρχές της τετάρτης περιόδου έφερε τους πατρινούς στο +9 (69-60), ο Ηρακλής απάντησε άμεσα (69-67 στο 39΄), ο Τσιάρας με 1.3 βολές έκανε το 70-67, ακολούθησε μία βολή του Ματαλών, ενώ οι βολές του Ακερ 11΄΄ πριν το φινάλε «σφράγισαν¨τη νίκη για τον Απόλλωνα.

Σε μία συναρπαστική αναμέτρηση το Μαρούσι πήρε τη νίκη μέσα στον Παπάγου με 71-69 χάρη στο τρίποντο του Γιώργου Σουρλή.
Το ματς καθ΄όλη τη διάρκειά του πήγαινε πόντο πόντο με καμία από τις δύο ομάδες να μην παίρνει μεγάλο προβάδισμα. Ολα κρίθηκαν στο τέλος, όταν και ο Φακοπουλίδης 3,1΄΄ πριν από τη λήξη έκανε το 68-68, για να ακολουθήσει το νικητήριο υπό πίεση τρίποντο του Σουρλή που έδωσε μία σπουδαία νίκη στην ομάδα του.

Μεγάλη νίκη πέτυχε το Ψυχικό στην παράταση απέναντι στη Δόξα με 81-73. Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός πως ήταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κατάφεραν από τα μισά της τρίτης περιόδου με αντεπίθεση να φέρουν το ματς στα ίσια (67-67). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με το ματς να είναι ντέρμπι και το Νίκου να στέλνει το ματς στην παράταση. Εκεί, το Ψυχικό είχε περισσότερες δυνάμεις, πήρε μικρό προβάδισμα το οποίο του έδωσε τελικά και τη νίκη.

Απίστευτο παιχνίδι έγινε στο κλειστό του Υμηττού με τον Δούκα να ανοίγει… λογαριασμό απέναντι στον μύντα νικώντας στην παράταση με.
Τα «εκπαιδευτήρια» μπήκαν δυνατά πήραν τα ηνία (54-40) αλλά στο δεύτερο ημίχρονο το ματς έγινε… θρίλερ! Το 60-71 (30′) μετατράπηκε σε 82-81. 40’’ πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας και ενώ το σκορ ήταν 88-86, ο Ζούπας αστόχησε σε δύο βολές για να έρθει η απάντηση του Κυρίτση που με 2/2 βολές έστειλε το ματς στην παράταση.
Εκεί ο Δούκας έδειξε χαρακτήρα και άντεξε την πίεση των γηπεδούχων. Ο Ιωάννου έδωσε… ανάσα (92-97) όμως ο Αμύντας με νέα αντεπίθεση μείωσε στον πόντο (96-97). Ο τελευταίος λόγος άνηκε στον Κυρίτση που με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 96-98 αφού στην τελευταία επίθεση ο Κουκουνιάς ήταν άστοχος.

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Καρδίτσα απέναντι στην ΑΕΛ με 67-42, ενώ ο Ερμής Αγιάς πήρε ακόμα μία νίκη, τη δεύτερη συνολικά απέναντι στον Αρκαδικό με 81-79 σ΄ενα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, κάποια μεγάλα σου του Αρκαδικού στην επανάληψη κατάφεραν να τον φέρουν μπροστά στο σκορ με +3. Στο τέλος η Αγιά με καλή άμυνα ανέκτησε το προβάδισμα διατηρώντας το, ενώ στο τέλος το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές με τον Ερμή να αναδεικνύεται νικητής.

Στη ρουλέτα των ελευθέρων βολών κρίθηκε το ματς στην Καστοριά, με τους «γουναράδες» να κάμπτουν την αντίσταση του Χολαργού με 76-73.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής:
Καρδίτσα – ΑΕΛ 67-42
Παπάγου – Μαρούσι 69-71
Απόλλων Πάτρας – Ηρακλής 73-68
Καστοριά – Χολαργός 76-73
Αμύντας – Δούκας 96-98 (88-88 κ.α.)
Ψυχικό – Δόξα Λευκάδας 81-73 (67-67 κ.α.)
Εθνικός – Περιστέρι 71-73
Ερμής Αγιάς – Αρκαδικός 81-79

Τα φύλλα αγώνων:
ΕΘΝΙΚΟΣ – ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 71-73
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-19, 35-34, 55-52, 71-73
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης-Τσαρούχα-Τσαχάκης
ΕΘΝΙΚΟΣ (Κουταλιανός): Πάντσιος 3 (1), Καρακωνσταντάκης 3, Τσούτσος 10 (2), Λάανε 15 (2), Οικονομόπουλος 16 (3/3τρ.), Μαχαίρας 12 (1), Δρόσος 5, Περσίδης 3, Σκλήβας 4.
ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Καραγιάννης): Κλαρκ 25(7/11τρ.), Παππάς, Καράμπελας, Μαγκουνής 10 (1), Αγγέλου, Μάντζαρης, Σκορδίλης 15 (12ρ., 6μπλ.), Σιγκούνας 6, Σίμτσακ 3, Δημητριάδης 11 (1), Δομπρογιάννης, Κωνσταντακόπουλος 3.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ – ΗΡΑΚΛΗΣ 73-68
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 32-29, 53-52, 73-68
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Σκούτας-Γιακείμη
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Π. (Παπαδόπουλος): Ακερ 6, Ματαλών 31 (4), Αποστολίδης 8 (2), Μαστρογιαννόπουλος 2, Τσιάρας 7, Παπαβασιλόπουλος, Κιτσούλης 6 (1),Κουρέπης 2, Γόντικας 8, Χείλαρης 3.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 2, Αθανασούλας 9, Τότσιος 2, Παπαδιονυσίου, Χαριτόπουλος 10, Γκαγκαλούδης 9 (1), Κακαρούδης 19 (3τρ., 10ρ.), Γιαννακίδης, Μπούμπαλο 10, Καλαϊτζίδης 7 (1).

ΑΜΥΝΤΑΣ – ΔΟΥΚΑΣ 96-98 (88-88 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-21, 40-54, 60-71, 88-88, 96-98
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Μπούκας-Σπυρόπουλος
ΑΜΥΝΤΑΣ (Ζαβός) : Ζούπας 21 (8 ασ.), Πίνης 5, Τοπάλι 11 (1), Διαμαντόπουλος 10 ( 4 ασ.), Μαντζούρος , Βαρδιάνος , Κερασοβίτης 16 (1), Κουκουνιάς 11 (1), Μανσαράι, Μπάρμπας, Βογιατζής 11, Καμπούρης 9.
ΔΟΥΚΑΣ (Γιαννόπουλος) : Τόζιος 15 (1), Παναγιωταράς 7 (1), Σακελαρίου, Τσουργιάννης, Ιωάννου 13 (1), Τσιότρας 10 (1), Κουπίδης 14 (2), Μαστόρος, Κουκουλάς 4, Ντιφαντής 5, Κυρίτσης 30 (1τρ., 11/16β.), Δούβλης.