Σάββατο, 21 Οκτώβριος 2017 19:56

Εξαιρετική εμφάνιση παρά την ήττα οι Cretan kings στο ΟΑΚΑ

Γράφτηκε από τον

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι διεξήχθη στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων, με το Ρέθυμνο Cretan Kings να γνωρίζει την ήττα στο φινάλε με 81-74 από την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.
Η ομάδα Νίκου Βετούλα πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση, χάνοντας την ευκαιρία για το πρώτο θετικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ. Η αφορμή για την ελπίδα για νίκη δόθηκε στο γ’ δεκάλεπτο, όπου οι παίκτες μας κατάφεραν να σημειώσουν σερί 16-0 (51-59 στο 29’) και με επιμέρους σκορ 19-31 μπήκαν στην τελευταία περίοδο προηγούμενοι με 56-61. Όμως, οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να αντιδράσουν στη συνέχεια, εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη συγκέντρωσης των αθλητών του Νίκου Βετούλα, κάνοντας την ανατροπή για το τελικό 81-74.
Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Μούντι με 17 πόντους, με τους Ντάνιελς (13π.), Μέντλοκ (13π.) και Ρόμπερτσον (11π.) να κλείνουν το «καρέ» των διψήφιων.

ΤΟ ΜΑΤΣ
1ο Δεκάλεπτο
Ισορροπημένα ξεκίνησε το ματς η ομάδα μας, μην αφήνοντας την ΑΕΚ να κάνει το παιχνίδι της. Μάλιστα, ο Γκούντγουιν έδωσε προβάδισμα στο Ρέθυμνο Cretan Kings (3-4 στο 3’), με τον Χριστοδούλου να το διατηρεί με σουτ τριών πόντων για το 6-7 (5’). Οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν (10-7), με τον Ντάνιελς να ισοφαρίζει με τρίποντο και τον Ρόμπερτσον να κάνει ακριβώς το ίδιο (12-12 στο 8’). Τελικά, η ΑΕΚ με σερί 5-0 έκλεισε το α’ δεκάλεπτο προηγούμενη με 17-12.

2ο Δεκάλεπτο
Μουδιασμένα μπήκε στη β’ περίοδο το Ρέθυμνο  κάνοντας πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα ένα σερί 12-4 από τους γηπεδούχους, με τη διαφορά να ανεβαίνει για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (29-16 στο 14’). Ο Ντάνιελς απάντησε με 5 δικούς του πόντους (31-21 στο 17’), ενώ Ρόμπερτσον και Γκούντγουιν μείωσαν σε 34-26 στο 19’. Μάλιστα, το ημίχρονο έκλεισε ιδανικά με τον Μούντι να ευστοχεί στην «εκπνοή» για το 37-30.
3ο Δεκάλεπτο
Στην επανάληψη, το Ρέθυμνο μπήκε καλύτερα, ελέγχοντας τον ρυθμό απόλυτα μετά το 42-32 και με σερί 16-0 πήρε προβάδισμα μετά από πολλή ώρα με 42-48 (25’). Οι παίκτες τιου Βετούλα χτυπούσαν μέσα από τη ρακέτα (Μούντι, Γκούντγουιν, Γιαννόπουλος), με το εκπληκτικό κάρφωμα του Κώττα να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα με +8 πόντους (51-59 στο 29’). Τελικά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 56-61 στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου.
4ο Δεκάλεπτο
Η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση στην αρχή της δ’ περιόδου και με σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 62-61 (32’). Όμως, οι Χριστοδούλου και Μέντλοκ απάντησαν άμεσα για το 62-66 (33’). Από κει και έπειτα οι παίκτες μας έχασαν τη συγκέντρωση τους και κάποια συνεχόμενα λάθη έφεραν την ΑΕΚ και πάλι μπροστά με 73-66 μετά από σερί 11-0 (35’). Οι Μούντι και Ντάνιελς κράτησαν «ζωντανή» την ομάδα μας (77-72 στο 38’), αλλά τελικά δεν έφτανε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 37-30, 56-61, 81-74.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Τζέιμς 16(1), Ξανθόπουλος 5(1), Λαρεντζάκης 12(2), Μπάρλοου 11(3), Μαυροειδής 6, Γκριν 2, Σάκοτα 23(1), Σι 2, Ελόνου 2, Χάρις 2.
Ρέθυμνο Cretan Kings (Νίκος Βετούλας): Γκούντγουιν 9, Μέντλοκ 13(1), Χριστοδούλου 7(1), Ρόμπερτσον 11(2), Ράιτ, Ντάνιελς 13(3), Κώττας 2, Μούντι 17(2), Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 2.