Δευτέρα, 25 Σεπτέμβριος 2017 13:57

Δεν τα κατάφερε κόντρα στην ΑΕΚ Λάρνακας το Ρέθυμνο

Γράφτηκε από τον

Το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να κλείσει με νίκη την παρουσία στο “Ζιβανάρειο Basketball Clup, αφού ηττήθηκε με 77-80 από την ΑΕΚ Λάρνακας.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα βρισκόταν πίσω στο σκορ σε όλα τα δεκάλεπτα και μοιραία δεν τα κατάφερε. Μάλιστα, η κυπριακή ομάδα έφτασε στο +14 (46-60) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Κρητικοί προσπάθησαν να φτάσουν στην ανατροπή, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 77-77, ωστόσο στο τέλος ηττήθηκαν.

Η ΑΕΚ Λάρνακας είχε ισχνό προβάδισμα (19-21) στην πρώτη περίοδο, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +4 (34-38). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για το Ρέθυμνο, το οποίο έχανε με 46-60.

Παρότι η ομάδα του Νίκου Βετούλα κατάφερε να ισοφαρίσει, δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα. Με τρίποντο ο Χάρης Γιαννόπουλος έφερε το ματς στα ίσα (77-77), ωστόσο η ΑΕΚ Λάρνακας πέτυχε και αυτή με τη σειρά της ένα μεγάλο σουτ, φτάνοντας στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για το Ρέθυμνο ήταν ο εξαιρετικός Χάρης Γιαννόπουλος, ο οποίος σταμάτησε στους 29 πόντους.Ο Ταϊρίκ Ντούρεν με 22 πόντους ξεχώρισε από πλευράς νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 34-38, 46-60, 77-80